首页> 外文OA文献 >Politike simbola na gradskim ulicama: obrasci preimenovanja javnih prostora u postjugoslovenskim zemljama
【2h】

Politike simbola na gradskim ulicama: obrasci preimenovanja javnih prostora u postjugoslovenskim zemljama

机译:城市街道上的符号政策:后南斯拉夫国家重命名公共空间的模式

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。

摘要

Istraživanje (pre)imenovanja ulica i trgova kao političko-identitetskih simboličkih praksi otpočelo je u hrvatskoj i drugim etnologijama/antropologijama u regiji najkasnije devedesetih godina 20. veka, a omogućeno je i tzv. prostornim obratom u društvenim i humanističkim disciplinama. Interes za ovakve politike javnog prostora proizašao je iz iskustva masovnih preimenovanja ulica, trgova, naselja, pa i čitavih gradova, od 1990. godine naovamo, koja su uzrokovana potpunom transformacijom političko-ekonomske (“tranzicija” iz socijalizma u kapitalizam) i nacionalne paradigme (raspad Jugoslavije i uspostavljanje nezavisnih država). Kao jedan od vidova novih politika identiteta i pamćenja, ulično “uprostoravanje” ideologije intenzivno je provođeno (a što je bio slučaj i u prethodnim epohama), uz određene sličnosti, ali i dosta razlika u odnosu na druge bivše socijalističke zemlje u Evropi. Imajući u vidu sadržinu i opseg recentnih intervencija u simbolički javni prostor, mogla bi se izdvojiti tri preovlađujuća obrasca (pre)imenovanja ulica u postjugoslovenskim zemljama, koja su bila karakteristična za pojedine države i periode (uz neminovne iznimke): parcijalna korekcija pamćenja na socijalizam i modifikacija nacionalnih narativa, opsežno brisanje prostornih markera nedavne prošlosti i suštinska prerada nacionalnih imaginarija, te potpuni prekid sa prostornim simbolizmom prethodne epohe uzrokovan prvenstveno etnopolitičkim ciljevima. Ovi obrasci implementirani su u različitim periodima, te, iako se čine vrlo aktuelnima i tipičnima za ovdašnji prostor, ipak predstavljaju prostorno-političke prakse koje su bile prisutne i u ranijim periodima i u drugim evropskim zemljama.
机译:最早在1990年代开始在克罗地亚和该地区的其他民族学/人类学中研究(重新)将街道和广场命名为政治身份的象征做法。社会和人文学科的空间反转。对这种公共空间政策的兴趣源于从1990年开始大规模重命名街道,广场,住区甚至整个城市的经历,这是由于政治经济(从社会主义向资本主义的“过渡”)和国家范式的彻底转变而引起的。南斯拉夫解体和建立独立国家)。作为新的身份和记忆政策类型之一,意识形态的街头“扩张”活动(与以前的时代一样)是密集进行的,与欧洲其他前社会主义国家相比有一定的相似性,但也有很多差异。考虑到最近在象征性公共空间中进行干预的内容和范围,可以选出南斯拉夫后国家对街道重新命名的三种主要模式,这是某些国家和时期的特征(不可避免的例外):对社会主义和国家叙事的修改,对近代空间标志的广泛抹除和对国家想象的大量修改,以及与主要由民族政治目标引起的前一时期的空间象征主义的彻底打破。这些模式是在不同时期实施的,尽管它们在当地似乎很流行并且很典型,但它们仍然代表了早期和其他欧洲国家中存在的空间政治实践。

著录项

  • 作者

    Radović, Srđan;

  • 作者单位
  • 年度 2014
  • 总页数
  • 原文格式 PDF
  • 正文语种 srp
  • 中图分类
代理获取

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号